3. A competitive firm sells its output for $20 per unit. When the firm produces 200 units of output, average
variable cost is $16, marginal cost is $18, and average total cost is $23.
申論題內容
(1) Calculate the firm’s total revenue, total cost, and profit at 200 units of output.