Question 11.
Anita consumes both pizza and pepsi. The following tables show the amount of utility she obtains from different amounts of these two goods:
Suppose Pepsi costs $0.50 per can, pizza costs $1 per slice, and Anita has $9 to spend on food and drink. What combination of pizza and Pepsi will maximize her utility? (10%)